Babojagolandia i azjatycki smok, czyli polskie baśnie i chińskie mity jako kreatywne pomieszanie z poplątaniem to znak rozpoznawczy jedenastych już Międzyszkolnych Spotkań Twórczych w MSCDN oraz SP 11 w Płocku.
MST 2018 za nami. Niezwykłe święto twórczości po raz kolejny zgromadziło solidną gromadę przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych oraz nauczycieli.
Pierwszy dzień był zarezerwowany dla kreatywnych nauczycieli, którzy żadnej twórczej pracy się nie boją. Motywem przewodnim szkolenia były postacie znane z bajek i baśni. Królewny, smoki, rycerze i czarownice oraz zamieszkałe przez nich krainy, takie jak Babojagolandia, Królewlandia, czy Smokolandia zostały nieszablonowo wkomponowane do zabaw integracyjnych prowadzonych w duchu pedagogiki zabawy. Uczestnicy dowiedzieli się miedzy innymi, jak może wyglądać animacja tekstów literackich oraz czy Andersen lubił szpinak. Warsztaty poprowadziła Elżbieta Hornowska, trener II stopnia i superwizor PSPiA KLANZA.
Drugi dzień to tradycyjnie prawdziwa eksplozja nietuzinkowych pomysłów. W tym roku punktem odniesienia był spacer po Murze Chińskim - nawiązanie do zeszłorocznej wizyty absolwentów "Jedenastki", czyli "Krejzoli" (finalistów XII Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności Destination Imagination oraz International Invitational 2017 w Wyzwaniu Społecznym) w Azjatyckiej Olimpiadzie Kreatywności w Chinach.
Goście, którzy tego dnia odwiedzili podstawówkę przy ul. Kochanowskiego, mogli przez chwilę poczuć się jak podczas wizyty w azjatyckim kraju - już przy wejściu czekali na nich przebrani w tradycyjne chińskie stroje gospodarze, a przygotowane w tej samej stylistyce dekoracje zachwycały swoją kolorystyką i perfekcyjnymi detalami.
Tegoroczne MST było również okazją do tego, by podziękować i wręczyć liderom projektów Szkoła Wspierająca Uzdolnienia i Przedszkole Wspierające Uzdolnienia jeszcze ciepłą, bo wprost z drukarni, publikację ich autorskich scenariuszy zajęć twórczości. Przewodnik dla nauczycieli "Radośnie-Ciekawie-Twórczo" został dofinansowany ze środków Miasta Płocka i wydany drukiem przez MSCDN.